English
Deutsch
Français
English
The World Diplomacy Database
Contact
Log
In
Home
Tournament
League
Circuit
Player
WDD Battle
Ranking System
Scoring System
Event's report
Statistics
Tournaments' list
Find a player
World DipCon XIII 2003
Regatta IV
Date
February 14-16, 2003
Place
Denver
Tournament Director
Manus HAND
Scoring System
Number of players
128
Number of rounds
4
Number of boards
63
General classification
Awards' ranking
Best countries award
Classification by Team
Detail of each board
History of the tournament
Statistics of the boards
Statistics
Step of the following circuits
North American Grand Prix 2003
First Mate Award : Edward Hawthorne
Helmsman Award : Frank Johansen
Boatswain's Mate Award : Niclas Pérez
Engineer's Mate Award : Martin Snow
Gunner's Mate Award : Thomas Pasko
Deck Hand Award : Matt Drew
Sea Legs Award : Lisa Foster
Best Tactician Award : Freeman Butland
2002 Duke of Medina Sidonia Award : Eric Jurgeleit
49th Runner-Up Award : Tom Kobrin
Sailor's Cap Award : Nathan Barnes
Ship's Library Award : Ike Porter
Statistics
Country
SCs
Score
Rank
Victories
Eliminations
Austria
-
18.8
4.4
23
0
England
-
24.34
3.6
31
0
France
-
24.78
3.4
36
0
Germany
-
19.66
4.2
24
0
Italy
-
18.48
4.1
26
0
Russia
-
18.98
4
28
0
Turkey
-
21.28
3.9
29
0
Statistics
Country
W
D2
D3
D4
D5
D6
D7
L
Austria
3
0
4
10
4
2
0
40
England
6
0
2
15
6
2
0
32
France
3
0
8
15
7
3
0
27
Germany
3
0
3
12
3
3
0
39
Italy
0
0
7
11
5
3
0
37
Russia
1
0
6
11
7
3
0
35
Turkey
3
0
3
14
8
2
0
33
Round 1 Board 1
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Marissa JOHNSON
c.
4.06
L
England
Tim YOCUM
c.
7.21
L
France
Baptiste MOREL
c.
48.79
D3
Germany
Tait SZABO
c.
5.1
L
Italy
Dan MILLER
c.
6.15
L
Russia
Jon EVERS
c.
48.79
D3
Turkey
Michael MC MILLIE
c.
48.79
D3
Round 1 Board 2
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
James KANNE
c.
7.21
L
England
Yann CLOUET
c.
9.36
L
France
Ray SETZER
c.
46.64
D3
Germany
Rob SCHONE
c.
7.21
L
Italy
Jon SAUL
c.
46.64
D3
Russia
Martin SNOW
c.
46.64
D3
Turkey
Andy BARTALONE
c.
4.06
L
Round 1 Board 3
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Marlin PIERCE
c.
3.03
L
England
Tage BENGTSSON
c.
9.36
L
France
Matt DREW
c.
46.64
D3
Germany
Andy BOUFFARD
c.
8.28
L
Italy
Brian DENNEHY
c.
46.64
D3
Russia
Patrick BLACK
c.
46.64
D3
Turkey
Yarden LIVNAT
c.
4.06
L
Round 1 Board 4
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Brad ROSMAN
c.
32.79
D4
England
John CARLTON
c.
7.21
L
France
David DYE
c.
6.15
L
Germany
Buz EDDY
c.
32.79
D4
Italy
Tim RICHARDSON
c.
32.79
D4
Russia
Freeman BUTLAND
c.
5.1
L
Turkey
Paul LUTZ
c.
32.79
D4
Round 1 Board 5
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Sean CABLE
c.
11.55
L
England
John ROLFE
c.
5.1
L
France
Len TENNANT
c.
92.45
W
Germany
Dan PRIEVE
c.
11.55
L
Italy
Steve SMITH
c.
11.55
L
Russia
Monty CARLISLE
c.
11.55
L
Turkey
Steve COOLEY
c.
9.36
L
Round 1 Board 6
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Derek BASSETT
c.
4.06
L
England
Chris CONREY
c.
3.03
L
France
Don TREASURE
c.
9.36
L
Germany
Dan SCHLICK
c.
94.64
W
Italy
Chris KELLY
c.
9.36
L
Russia
Dave SCULLY
c.
9.36
L
Turkey
Conrad WOODRING
c.
9.36
L
Round 1 Board 7
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
David HOOD
c.
29.55
D4
England
David BURGESS
c.
29.55
D4
France
Andrew NEUMANN
c.
29.55
D4
Germany
Steve KOEHLER
c.
10.45
L
Italy
Joe WHEELER
c.
7.21
L
Russia
Melissa CALL (nee NICHOLSON)
c.
29.55
D4
Turkey
Jo KANNE
c.
9.36
L
Round 1 Board 8
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Don WILLIAMS
c.
31.72
D4
England
Matt SHIELDS
c.
31.72
D4
France
Patrik CARLSSON
c.
31.72
D4
Germany
Josh BEAUDETTE
c.
8.28
L
Italy
Eddie ROTHENHEBER
c.
6.15
L
Russia
Fred SUTHERLAND
c.
5.1
L
Turkey
Jim BURGESS
c.
31.72
D4
Round 1 Board 9
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Edward HAWTHORNE
c.
93.55
W
England
Roelof VAN DER LAAN
c.
10.45
L
France
Chris MARTIN
c.
10.45
L
Germany
Hank ALME
c.
10.45
L
Italy
Thomas PASKO
c.
10.45
L
Russia
Bob STEINKE
c.
10.45
L
Turkey
David MALETSKY
c.
5.1
L
Round 1 Board 10
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Gihan BANDARANAIKE
c.
6.15
L
England
Eric MEAD
c.
5.1
L
France
Eric YARNELL
c.
33.85
D4
Germany
Mike HALL
c.
33.85
D4
Italy
Eric JURGELEIT
c.
33.85
D4
Russia
Brian SHELDEN
c.
6.15
L
Turkey
Niclas PEREZ
c.
33.85
D4
Round 1 Board 11
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Nathan BARNES
c.
7.21
L
England
Robert BUTLAND
c.
7.21
L
France
Graham WOODRING
c.
32.79
D4
Germany
Andy MARSHALL
c.
32.79
D4
Italy
Matt O'DWYER
c.
5.1
L
Russia
Steve EMMERT
c.
32.79
D4
Turkey
Edi BIRSAN
c.
32.79
D4
Round 1 Board 12
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Neil RILEY
c.
22.64
D5
England
David NORMAN
c.
22.64
D5
France
Mark FRANCESCHINI
c.
22.64
D5
Germany
Herbert LUTZ
c.
5.1
L
Italy
Philippe CLAVAUD
c.
8.28
L
Russia
Bear BARROW
c.
22.64
D5
Turkey
Taylor HAYWARD
c.
22.64
D5
Round 1 Board 13
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Sean COLMAN
c.
6.15
L
England
Ike PORTER
c.
28.45
D4
France
Alex FLYNN-PADICK
c.
10.45
L
Germany
Robert ANDREW
c.
28.45
D4
Italy
Rick DESPER
c.
11.55
L
Russia
Christophe MALLARD
c.
28.45
D4
Turkey
Jeff DWORNICKI
c.
28.45
D4
Round 1 Board 14
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Kurt ELDER
c.
6.15
L
England
Eric GRINNELL
c.
91.34
W
France
William ATTIA
c.
12.66
L
Germany
Jim YERKEY
c.
10.45
L
Italy
Cal WHITE
c.
12.66
L
Russia
Erik NY
c.
12.66
L
Turkey
Andrew KUTZY
c.
6.15
L
Round 1 Board 15
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Pat CHARLTON
c.
9.36
L
England
Larry PEERY
c.
3.03
L
France
Frank JOHANSEN
c.
46.64
D3
Germany
Harry FRAZER
c.
9.36
L
Italy
Vincent CARRY
c.
46.64
D3
Russia
William MURPHY
c.
46.64
D3
Turkey
Mario HUYS
c.
7.21
L
Round 1 Board 16
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Vick HALL
c.
10.45
L
England
Michael PAUL
c.
10.45
L
France
David WILLIS
c.
6.15
L
Germany
Tom KOBRIN
c.
9.36
L
Italy
Donald WOODRING
c.
10.45
L
Russia
Lisa FOSTER
c.
93.55
W
Turkey
Jerry FEST
c.
10.45
L
Round 1 Board 17
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Gabe STEIN
c.
7.21
L
England
Amanda MCLEAN-THOMPSON
c.
6.15
L
France
Steve DICKINSON
c.
5.1
L
Germany
Adrian LEANZA
c.
94.64
W
Italy
Bill EDWARDS
c.
9.36
L
Russia
Carlo DAVIS
c.
9.36
L
Turkey
William DANIEL
c.
9.36
L
Round 2 Board 1
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Bear BARROW
c.
31.72
D4
England
Steve EMMERT
c.
31.72
D4
France
Will QUINONES
c.
8.28
L
Germany
Jeff DWORNICKI
c.
6.15
L
Italy
David DYE
c.
31.72
D4
Russia
Vick HALL
c.
31.72
D4
Turkey
Baptiste MOREL
c.
5.1
L
Round 2 Board 2
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Tom KOBRIN
c.
10.45
L
England
Vincent CARRY
c.
93.55
W
France
Dan PRIEVE
c.
4.06
L
Germany
Jim BURGESS
c.
10.45
L
Italy
Christophe MALLARD
c.
10.45
L
Russia
Tage BENGTSSON
c.
10.45
L
Turkey
Dan MILLER
c.
10.45
L
Round 2 Board 3
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Graham WOODRING
c.
22.64
D5
England
Michael MC MILLIE
c.
5.1
L
France
William MURPHY
c.
22.64
D5
Germany
David HOOD
c.
22.64
D5
Italy
Ike PORTER
c.
8.28
L
Russia
Neil RILEY
c.
22.64
D5
Turkey
Thomas PASKO
c.
22.64
D5
Round 2 Board 4
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Paul LUTZ
c.
3.03
L
England
Andy BARTALONE
c.
8.28
L
France
Don WILLIAMS
c.
8.28
L
Germany
David NORMAN
c.
8.28
L
Italy
Eric GRINNELL
c.
8.28
L
Russia
Seth PEARCE
c.
3.03
L
Turkey
Joe WHEELER
c.
95.72
W
Round 2 Board 5
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Tim YOCUM
c.
30.64
D4
England
Martin SNOW
c.
6.15
L
France
Lisa FOSTER
c.
30.64
D4
Germany
Eric JURGELEIT
c.
30.64
D4
Italy
Art LEE
c.
6.15
L
Russia
Gabe STEIN
c.
6.15
L
Turkey
Mark FRANCESCHINI
c.
30.64
D4
Round 2 Board 6
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Adrian LEANZA
c.
9.36
L
England
Donald WOODRING
c.
93.55
W
France
Patrick BLACK
c.
10.45
L
Germany
Derek BASSETT
c.
10.45
L
Italy
Robert ANDREW
c.
8.28
L
Russia
Mollie HAND
c.
5.1
L
Turkey
Tait SZABO
c.
10.45
L
Round 2 Board 7
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Jo KANNE
c.
3.03
L
England
Jon EVERS
c.
31.72
D4
France
Conrad WOODRING
c.
7.21
L
Germany
Ray SETZER
c.
31.72
D4
Italy
Eric MEAD
c.
31.72
D4
Russia
John CARLTON
c.
31.72
D4
Turkey
Bill EDWARDS
c.
7.21
L
Round 2 Board 8
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
John ROLFE
c.
7.21
L
England
Pat CHARLTON
c.
93.55
W
France
Josh BEAUDETTE
c.
7.21
L
Germany
David WILLIS
c.
10.45
L
Italy
Bob STEINKE
c.
10.45
L
Russia
Amanda MCLEAN-THOMPSON
c.
7.21
L
Turkey
Nathan BARNES
c.
10.45
L
Round 2 Board 9
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Yarden LIVNAT
c.
6.15
L
England
Fred SUTHERLAND
c.
32.79
D4
France
Curtis WHITMAN
c.
5.1
L
Germany
Niclas PEREZ
c.
32.79
D4
Italy
Dave SCULLY
c.
32.79
D4
Russia
Roelof VAN DER LAAN
c.
6.15
L
Turkey
Brad ROSMAN
c.
32.79
D4
Round 2 Board 10
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Rob SCHONE
c.
6.15
L
England
Sean CABLE
c.
47.72
D3
France
Jerry FEST
c.
47.72
D3
Germany
Gihan BANDARANAIKE
c.
6.15
L
Italy
Taylor HAYWARD
c.
7.21
L
Russia
Kurt ELDER
c.
8.28
L
Turkey
Andrew NEUMANN
c.
47.72
D3
Round 2 Board 11
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Brian SHELDEN
c.
31.72
D4
England
Jim YERKEY
c.
31.72
D4
France
Melissa CALL (nee NICHOLSON)
c.
31.72
D4
Germany
Chris MARTIN
c.
8.28
L
Italy
Matt SHIELDS
c.
31.72
D4
Russia
Herbert LUTZ
c.
8.28
L
Turkey
Larry PEERY
c.
5.1
L
Round 2 Board 12
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Chris CONREY
c.
8.28
L
England
Carlo DAVIS
c.
10.45
L
France
Philippe CLAVAUD
c.
29.55
D4
Germany
Brian DENNEHY
c.
29.55
D4
Italy
Steve KOEHLER
c.
29.55
D4
Russia
Frank JOHANSEN
c.
29.55
D4
Turkey
Tim RICHARDSON
c.
5.1
L
Round 2 Board 13
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Yann CLOUET
c.
4.06
L
England
Andy MARSHALL
c.
8.28
L
France
Chris KELLY
c.
8.28
L
Germany
Matt DREW
c.
47.72
D3
Italy
Mike HALL
c.
47.72
D3
Russia
Alex FLYNN-PADICK
c.
5.1
L
Turkey
David BURGESS
c.
47.72
D3
Round 2 Board 14
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
William ATTIA
c.
11.55
L
England
Harry FRAZER
c.
19.34
D5
France
Monty CARLISLE
c.
19.34
D5
Germany
Matt O'DWYER
c.
8.28
L
Italy
David MALETSKY
c.
19.34
D5
Russia
Jon SAUL
c.
19.34
D5
Turkey
Etienne BRODEUR
c.
19.34
D5
Round 2 Board 15
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Jordan BERNHARDT
c.
7.21
L
England
Sean COLMAN
c.
10.45
L
France
Freeman BUTLAND
c.
93.55
W
Germany
Len TENNANT
c.
9.36
L
Italy
Dan SCHLICK
c.
10.45
L
Russia
Patrik CARLSSON
c.
5.1
L
Turkey
Michael PAUL
c.
10.45
L
Round 2 Board 16
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Steve COOLEY
c.
47.72
D3
England
Hank ALME
c.
8.28
L
France
Mario HUYS
c.
6.15
L
Germany
Rick DESPER
c.
47.72
D3
Italy
Andy BOUFFARD
c.
47.72
D3
Russia
Don TREASURE
c.
6.15
L
Turkey
Robert BUTLAND
c.
7.21
L
Round 2 Board 17
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Erik NY
c.
7.21
L
England
Steve SMITH
c.
23.72
D5
France
Edi BIRSAN
c.
23.72
D5
Germany
James KANNE
c.
4.06
L
Italy
Aaron BERNHARDT
c.
23.72
D5
Russia
Edward HAWTHORNE
c.
23.72
D5
Turkey
Marlin PIERCE
c.
23.72
D5
Round 3 Board 1
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Melissa CALL (nee NICHOLSON)
c.
32.79
D4
England
Gihan BANDARANAIKE
c.
32.79
D4
France
Dan MILLER
c.
32.79
D4
Germany
Yarden LIVNAT
c.
6.15
L
Italy
Mark FRANCESCHINI
c.
32.79
D4
Russia
David DYE
c.
7.21
L
Turkey
Marissa JOHNSON
c.
4.06
L
Round 3 Board 2
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Andy MARSHALL
c.
16.79
D6
England
Tait SZABO
c.
16.79
D6
France
Michael PAUL
c.
16.79
D6
Germany
Tage BENGTSSON
c.
16.79
D6
Italy
Don TREASURE
c.
16.79
D6
Russia
Eric MEAD
c.
16.79
D6
Turkey
James KANNE
c.
7.21
L
Round 3 Board 3
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Matt DREW
c.
46.64
D3
England
Gabe STEIN
c.
4.06
L
France
Rob SCHONE
c.
46.64
D3
Germany
Don WILLIAMS
c.
6.15
L
Italy
John CARLTON
c.
8.28
L
Russia
Hank ALME
c.
46.64
D3
Turkey
Eric YARNELL
c.
5.1
L
Round 3 Board 4
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
David BURGESS
c.
32.79
D4
England
Jon SAUL
c.
32.79
D4
France
Jordan BERNHARDT
c.
4.06
L
Germany
Taylor HAYWARD
c.
32.79
D4
Italy
Dan PRIEVE
c.
5.1
L
Russia
Eric GRINNELL
c.
32.79
D4
Turkey
Donald WOODRING
c.
3.03
L
Round 3 Board 5
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Etienne BRODEUR
c.
4.06
L
England
Aaron BERNHARDT
c.
3.03
L
France
Buz EDDY
c.
27.94
D5
Germany
Philippe CLAVAUD
c.
27.94
D5
Italy
Steve EMMERT
c.
27.94
D5
Russia
Ray SETZER
c.
27.94
D5
Turkey
Eric JURGELEIT
c.
27.94
D5
Round 3 Board 6
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Martin SNOW
c.
92.45
W
England
David MALETSKY
c.
11.55
L
France
Steve COOLEY
c.
11.55
L
Germany
Jo KANNE
c.
11.55
L
Italy
Freeman BUTLAND
c.
11.55
L
Russia
Pat CHARLTON
c.
11.55
L
Turkey
Chris CONREY
c.
5.1
L
Round 3 Board 7
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Chris MARTIN
c.
92.45
W
England
Nathan BARNES
c.
11.55
L
France
Kurt ELDER
c.
8.28
L
Germany
Conrad WOODRING
c.
11.55
L
Italy
Alex FLYNN-PADICK
c.
6.15
L
Russia
David NORMAN
c.
11.55
L
Turkey
Tim YOCUM
c.
11.55
L
Round 3 Board 8
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Len TENNANT
c.
9.36
L
England
Joe WHEELER
c.
5.1
L
France
Jim BURGESS
c.
9.36
L
Germany
Frank JOHANSEN
c.
94.64
W
Italy
Will QUINONES
c.
9.36
L
Russia
Derek BASSETT
c.
9.36
L
Turkey
William ATTIA
c.
9.36
L
Round 3 Board 9
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Lisa FOSTER
c.
5.1
L
England
Edward HAWTHORNE
c.
92.45
W
France
Mike SPILLE
c.
11.55
L
Germany
Vincent CARRY
c.
7.21
L
Italy
Fred SUTHERLAND
c.
11.55
L
Russia
Graham WOODRING
c.
11.55
L
Turkey
Rick DESPER
c.
11.55
L
Round 3 Board 10
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Roelof VAN DER LAAN
c.
11.55
L
England
Brian DENNEHY
c.
12.45
D6
France
Christophe MALLARD
c.
12.45
D6
Germany
Monty CARLISLE
c.
12.45
D6
Italy
David WILLIS
c.
12.45
D6
Russia
David HOOD
c.
12.45
D6
Turkey
Matt SHIELDS
c.
12.45
D6
Round 3 Board 11
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Patrik CARLSSON
c.
5.1
L
England
Adrian LEANZA
c.
7.21
L
France
Thomas PASKO
c.
96.79
W
Germany
Andrew NEUMANN
c.
7.21
L
Italy
Mario HUYS
c.
7.21
L
Russia
Jim YERKEY
c.
7.21
L
Turkey
Mike HALL
c.
7.21
L
Round 3 Board 12
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Andy BARTALONE
c.
5.1
L
England
Vick HALL
c.
12.66
L
France
Dan SCHLICK
c.
11.55
L
Germany
Brad ROSMAN
c.
12.66
L
Italy
Larry PEERY
c.
12.66
L
Russia
Josh BEAUDETTE
c.
12.66
L
Turkey
Steve SMITH
c.
91.34
W
Round 3 Board 13
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Jeff DWORNICKI
c.
15.72
D6
England
Paul LUTZ
c.
5.1
L
France
Brian SHELDEN
c.
15.72
D6
Germany
Dave SCULLY
c.
15.72
D6
Italy
Patrick BLACK
c.
15.72
D6
Russia
Sean CABLE
c.
15.72
D6
Turkey
Yann CLOUET
c.
15.72
D6
Round 3 Board 14
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Robert BUTLAND
c.
3.03
L
England
Tom KOBRIN
c.
31.72
D4
France
Neil RILEY
c.
31.72
D4
Germany
Marlin PIERCE
c.
8.28
L
Italy
Baptiste MOREL
c.
8.28
L
Russia
Sean COLMAN
c.
31.72
D4
Turkey
Steve KOEHLER
c.
31.72
D4
Round 3 Board 15
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Carlo DAVIS
c.
8.28
L
England
Niclas PEREZ
c.
93.55
W
France
Amanda MCLEAN-THOMPSON
c.
7.21
L
Germany
Edi BIRSAN
c.
4.06
L
Italy
Jerry FEST
c.
10.45
L
Russia
John ROLFE
c.
10.45
L
Turkey
Chris KELLY
c.
10.45
L
Round 4 Board 1
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Dan MILLER
c.
25.85
D5
England
David HOOD
c.
25.85
D5
France
Eric GRINNELL
c.
6.15
L
Germany
Steve COOLEY
c.
25.85
D5
Italy
Sean COLMAN
c.
25.85
D5
Russia
James KANNE
c.
5.1
L
Turkey
Vick HALL
c.
25.85
D5
Round 4 Board 2
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Eric MEAD
c.
7.21
L
England
Steve KOEHLER
c.
30.64
D4
France
Sean CABLE
c.
30.64
D4
Germany
Chris KELLY
c.
30.64
D4
Italy
Martin SNOW
c.
7.21
L
Russia
Andy BOUFFARD
c.
4.06
L
Turkey
Aaron BERNHARDT
c.
30.64
D4
Round 4 Board 3
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Steve SMITH
c.
8.28
L
England
Jeff DWORNICKI
c.
31.72
D4
France
David MALETSKY
c.
31.72
D4
Germany
Neil RILEY
c.
31.72
D4
Italy
Jim BURGESS
c.
5.1
L
Russia
Matt DREW
c.
5.1
L
Turkey
Jordan BERNHARDT
c.
31.72
D4
Round 4 Board 4
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Edi BIRSAN
c.
35.94
D4
England
Patrick BLACK
c.
35.94
D4
France
Herbert LUTZ
c.
35.94
D4
Germany
Joe WHEELER
c.
4.06
L
Italy
Michael PAUL
c.
4.06
L
Russia
Mario HUYS
c.
4.06
L
Turkey
David DYE
c.
35.94
D4
Round 4 Board 5
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Andrew NEUMANN
c.
47.72
D3
England
Bob STEINKE
c.
47.72
D3
France
Fred SUTHERLAND
c.
6.15
L
Germany
Alex FLYNN-PADICK
c.
8.28
L
Italy
Ray SETZER
c.
47.72
D3
Russia
Marlin PIERCE
c.
6.15
L
Turkey
Matt O'DWYER
c.
8.28
L
Round 4 Board 6
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Josh BEAUDETTE
c.
7.21
L
England
Melissa CALL (nee NICHOLSON)
c.
32.79
D4
France
John CARLTON
c.
4.06
L
Germany
Edward HAWTHORNE
c.
32.79
D4
Italy
Monty CARLISLE
c.
32.79
D4
Russia
Adrian LEANZA
c.
6.15
L
Turkey
Tom KOBRIN
c.
32.79
D4
Round 4 Board 7
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Harry FRAZER
c.
4.06
L
England
Tim RICHARDSON
c.
8.28
L
France
Gabe STEIN
c.
46.64
D3
Germany
Bill EDWARDS
c.
6.15
L
Italy
Nathan BARNES
c.
46.64
D3
Russia
Gihan BANDARANAIKE
c.
46.64
D3
Turkey
Patrik CARLSSON
c.
8.28
L
Round 4 Board 8
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Jon EVERS
c.
7.21
L
England
Eric JURGELEIT
c.
8.28
L
France
Yarden LIVNAT
c.
8.28
L
Germany
Donald WOODRING
c.
8.28
L
Italy
David NORMAN
c.
5.1
L
Russia
Dan SCHLICK
c.
6.15
L
Turkey
Vincent CARRY
c.
95.72
W
Round 4 Board 9
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Buz EDDY
c.
4.06
L
England
Rick DESPER
c.
30.64
D4
France
Andy BARTALONE
c.
30.64
D4
Germany
David BURGESS
c.
5.1
L
Italy
Conrad WOODRING
c.
8.28
L
Russia
Brian DENNEHY
c.
30.64
D4
Turkey
Pat CHARLTON
c.
30.64
D4
Round 4 Board 10
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Jon SAUL
c.
23.72
D5
England
Brian SHELDEN
c.
23.72
D5
France
Tim YOCUM
c.
23.72
D5
Germany
Freeman BUTLAND
c.
8.28
L
Italy
Roelof VAN DER LAAN
c.
8.28
L
Russia
Jerry FEST
c.
23.72
D5
Turkey
Graham WOODRING
c.
23.72
D5
Round 4 Board 11
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
William MURPHY
c.
6.15
L
England
Brad ROSMAN
c.
7.21
L
France
Bear BARROW
c.
32.79
D4
Germany
Robert BUTLAND
c.
7.21
L
Italy
Yann CLOUET
c.
32.79
D4
Russia
Chris MARTIN
c.
32.79
D4
Turkey
Len TENNANT
c.
32.79
D4
Round 4 Board 12
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Frank JOHANSEN
c.
47.72
D3
England
Lisa FOSTER
c.
3.03
L
France
Etienne BRODEUR
c.
47.72
D3
Germany
Baptiste MOREL
c.
47.72
D3
Italy
Eric YARNELL
c.
7.21
L
Russia
Paul LUTZ
c.
8.28
L
Turkey
Dan PRIEVE
c.
4.06
L
Round 4 Board 13
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Tage BENGTSSON
c.
30.64
D4
England
Mike HALL
c.
5.1
L
France
Larry PEERY
c.
30.64
D4
Germany
John ROLFE
c.
5.1
L
Italy
Hank ALME
c.
30.64
D4
Russia
Philippe CLAVAUD
c.
30.64
D4
Turkey
Ike PORTER
c.
3.03
L
Round 4 Board 14
Country
FirstName LastName
SCs
Score
Draw
Austria
Tait SZABO
c.
6.15
L
England
William ATTIA
c.
25.85
D5
France
Taylor HAYWARD
c.
25.85
D5
Germany
Matt SHIELDS
c.
5.1
L
Italy
Niclas PEREZ
c.
25.85
D5
Russia
Thomas PASKO
c.
25.85
D5
Turkey
Steve EMMERT
c.
25.85
D5
The North American Diplomacy Association
The European Diplomacy Association
The Diplomacy Association of Australia and New Zealand